بسم الله الرحمن الرحیم
المُلکَ یَبقَی مَعَ الکُفرِ وَ لا یَبقَی مَعَ الظُّلمِ
در آستانه اربعین حسینی در کشور ملت امام حسین علیه السلام بار دیگر شاهد رفتار غیرانسانی، غیراخلاقی، غیرشرعی، و غیرقانونی از سوی نیروهای مجری قانون به نام قانون هستیم که منجر به از دست رفتن جان مهسا امینی شد. انجمن روان شناسی اجتماعی ایران ضمن محکوم کردن این اقدام غیرمسئولانه به عنوان متولی مرجعیت علمی در حوزه روان شناسی سلامت اجتماعی کشور با قلبی آکنده از اندوه لازم می داند از سر دلسوزی مواردی را به مسئولان امر یادآوری نماید:
– اعتماد اساس جامعه سالم است. دروغ اعتماد را از بین می برد.
– سلامت روانی جامعه که اساس سلامت روحی، معنوی و اخلاقی است در گرو احساس امنیت روانی- اجتماعی مردم است.
– افکار عمومی نیازمند پاسخ گویی سریع و صریح، بیان صادقانه واقعیت، عذرخواهی رسمی و جدی، و جبران است.
– صدمه حاصل از فشار روانی و ترومای ناشی از برخورد نادرست نیروهای تحت امر حتی از آسیب جسمانی می تواند بیشتر باشد.
– برای پیشگیری از وقوع چنین حوادثی در آینده لازم است تمام نیروها به طور مستمر تحت آموزش واقعی مهارت ارتباط موثر و مدیریت خشم … باشند.
– در این خصوص قطعا انجمن های علمی روان شناسی کشور، متخصصان ایشان، و به ویژه انجمن روان شناسی اجتماعی ایران آماده همکاری همه جانبه هستند.
– متولیان امور باید تصمیم بگیرند که می خواهند پلیس و نیروی انتظامی بر اساس وظیفه ذاتی خود تداعی کننده و موجد امنیت روانی- اجتماعی مردم بماند یا برعکس یادآور ناامنی، ترس، وحشت و خشم شود.
استفاده از پلیس به عنوان نیروی آموزش دهنده و ارشاد کننده با ماهیت ذاتی عملکرد این نیرو متفاوت است و بهتر است این وظیفه به سازمان یا نهاد دیگری واگذار شود چون اگر تلاش ارشادی این نیرو اثر بخشی لازم را داشت شاهد چنین اتفاقاتی نبودیم.
– با توجه به اینکه هنوز فرصت تغییر رویه به طور کامل از دست نرفته است، امید است در صورتی که صادقانه، منصفانه و مسئولانه با ابعاد مختلف این حادثه برخورد شود اصلاح میسر شود.
هیات مدیره انجمن روان شناسی اجتماعی ایران