کارگاه های آموزشی

معرفی کتاب

کد خبر: 512

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۸/۲۰ - ۲۰:۱۵

سوال علمی سال ۱۳۹۷ انجمن روان­ شناسی اجتماعی ایران

سوال علمی سال ۱۳۹۷ انجمن روان­ شناسی اجتماعی ایران دلایل بروز اهمال­ کاری اجتماعی در میان مردم ایران چیست؟ حداقل پنج راهکار برای کاهش آن بیان کنید. اهمال­ کاری، از نظر روان ­شناسی یعنی به آینده محول کردن کاری که تصمیم به اجرای آن گرفته ­ایم. اهمال­ کاری یا به آینده موکول کردن کارها عادتی […]

سوال علمی سال ۱۳۹۷ انجمن روان­ شناسی اجتماعی ایران

دلایل بروز اهمال­ کاری اجتماعی در میان مردم ایران چیست؟ حداقل پنج راهکار برای کاهش آن بیان کنید.

اهمال­ کاری، از نظر روان ­شناسی یعنی به آینده محول کردن کاری که تصمیم به اجرای آن گرفته ­ایم. اهمال­ کاری یا به آینده موکول کردن کارها عادتی است که در بسیاری از افراد وجود دارد تا جایی که پژوهشگران بر این باورند که این ویژگی از تمایلات فطری انسان است. اهمال­ کاری عملی است که در نظر اول هدفش خوشایند کردن زندگی است ولی در اغلب موارد می­ تواند از طریق ممانعت از پیشرفت و عدم دستیابی به اهداف، پیامدهای نامطلوب و جبران­ ناپذیری به همراه داشته باشد.

اما نوع دیگر اهمال­ کاری، اهمال­ کاری اجتماعی است. اهمال­ کاری اجتماعی گاه محصول اهمال­ کاری افراد جامعه و برآیند اهمال­ کاری آن‎ها است. یعنی وقتی جمع کثیری از افراد، بی‎عمل و لذت‎طلب هستند، در سطح جامعه نیز این فرآیند مشاهده می‎شود. این نوع از اهمال­ کاری‏، پیامدهای متعدد دارد. پایین بودن سطح بهره‎وری اداری، عدم اقبال به‎کار طولانی‎مدت و سخت از این نمونه است. اما بعد دیگر اهمال­ کاری اجتماعی، حالتی است که افراد سطح فردی رفتاری نسبتاً مطلوب دارند، اما این رفتار در سطح جمعی به نتیجه مطلوب منتج نمی‎شود که دلیل آن‎هم ناهماهنگی در سطح نهادهای اجتماعی است.

پاسخ­ های خود را به نشانی رایانامه زیر ارسال بفرمایید. به پاسخ ­های برگزیده بر رسم یادبود، طی مراسمی جوایزی اهداء خواهد شد.

Info@iranianaspgmail.ir

ارسال دیدگاه

http://iranspc.ir